وقتی احساس میکنیم گفتن حقیقت به تحت فشار قرار گرفتنمان منجر میشود، سعی میکنیم با نگفتن واقعیت خود را نجات دهیم.

اما به زودی رازمان برملا شده و با تحقیر مجبور به گفتن حقیقت میشویم.

 

یکی از مشکل ساز ترین خصوصیات اخلاقی که همیشه ناخواسته موجب ایجاد اختلال در روابط ما و اطرافیانمان میشود، پنهان‌کاری است.

پنهان‌کاری میتواند با نگفتن، سربسته سخن گفتن، ابهام، کنایه و احترام نگاه داشتن هم تعریف شود.

 

پنهان كاری اعتماد به نفس را كاهش مي دهد. وقتی انسان ها با هم راحت نباشند و نتوانند خواسته ها، اعتقادها، ارزشها و باورهای خود را در محيطی مناسب بيان كنند، اعتماد به نفس آنها به تدريج افت پیدا میکند.

 

آیا مسائل غیر خصوصی را باید مخفی کرد؟

قبل از اینکه به مبحث پنهان‌کاری ورود کنیم، دانستن این موضوع بسیار حائز اهمیت است که پنهان‌کاری با حریم شخصی کاملا متفاوت است.

یکز از دلایل اختلاف بین بسیاری از زوج‌ها این است که آنها پنهان‌کاری را جزئی از حریم شخصی خودشان میدانند و مسائل را از دید همسر خود پنهان نگاه میدارند.

متاسفانه به بسیاری از زوجها آموزش لازم در این زمینه داده نشده. آنها مرز بین پنهان‌کاری و حریم شخصی را تشخیص‌ نمیدهند. و مدام با پنهان کردن مسائلی که باید با زوج خود درمیان بگزارند خود و دیگران را به دردسر می‌اندازند.

 

وقتی از پنهان‌کاری صحبت میکنیم منظور ما نگفتن و مخفی کردن بعضی کارها ی جزئی و یا پنهان کردن افکار کم اهمیت نیست. مثلا ممکن است شما در مورد همسرتان اینطور فکر کنید که رنگ لباس امروزش مورد پسند شما نيست.
یا فلان خریدی که کرده اضافی بوده، یا چرا در جمع این حرف را زد؟

شما این فکر ها را از سر خود عبور داده اما بروز نمیدهید. خوشبختانه تا اینجای کار شما پنهان‌کار نیستید، فقط افکارتان را فیلتر کرده اید.

 

پنهان‌کاری بيشتر در عمل نشان داده میشود.

🔸️وقتی با دوستانتان خوش گذرانی میکنید و همسرتان گمان میکند شما مشغول کار (در خانه با بیرون خانه) هستید، شما پنهان‌کارید.
🔸️وقتی با اشخاصی از فامیل و آشنایان در ارتباط هستید و همسرتان ازین موضوعات بی اطلاع است، شما پنهان‌کارید.

🔸️پنهان‌کاری گاهی ریشه در “شرم” و “حجب و حیا” دارد. اما متأسفانه در بسیاری مواقع این شرطها و حجب ها ریشه های نامعلومی دارند و از باورهای اشتباه تربیتی یا دینی فرد نشأت میگیرند.

🔸️در برخی موارد پنهان‌کاری والدین نسبت به فرزند موجب آسیب رساندن به آنها میشود.

اگر آگاهی‌های در خور حالشان را از پدر مادر دریافت نکنند ممکن است اطلاعات مورد نیاز خود را از منابع نامناسب به دست بیاورند.

 

🔸️در مورد مسائل حادتر هم پنهان‌کاری به همین شکل است. حتی مخفی کردن مسائلی مثل اعتیاد داشتن، سیگار کشیدن، عادتهای جنسی خاص هم نوعی پنهان‌کاری است.

متوجه این موضوع هستم که بیان هرکدام از آنها تاثیر منفی در رابطه خواهد داشت، اما به هرحال پنهان‌کاری به تنهایی یک اشتباه روی اشتباه دیگر است.
البته پنهان‌کاری همیشه به خودی خود کار اشتباهی نیست. مثلا ممکن است همسرتان با شنیدن خطای سهوی که انجام داده‌اید، (مثلا گم کردن مقداری پول) تا مدت‌ها شما را در معرض فشارهای روحی روانی قرار دهد. در این حالت پنهان‌کاری اشتباه چندان بزرگی محسوب نمی‌شود‌. اما فراموش نکنید اینگونه روابط دچار مشکل هستند و نیاز به بازنگری و بازسازی دارند.

ریشه های پنهان‌کاری

🔸️گاهی اوقات ترس از قضاوت و واکنش دیگران شما را وادار به مخفی کاری میکند. شما فکر میکنید با بیان حقیقت دچار مشکلات جدی خواهید شد.
🔸️گاهی اوقات هم این خصلت به طور ذاتی و از طریق تربیت نادرست در شما نهادینه شده.

متاسفانه در این حالت فرد سعی میکنند تمام افکار و کارهای خود را از ديگران مخفى نگاه دارد. او سعی میکند تمام کارهای مهم و غير مهم خود را به صورت پنهانی انجام دهد.

متاسفانه افراد پنهان‌کار همیشه به دیگران سوءظن داشته و گمان میکنند دیگران هم واقعیت را از ایشان مخفی میکنند.

مطالب مرتبط با سوءظن را اینجا بخوانید.