خساست یا صرفه جویی؟

 

خسیس بودن عارضه ‌ای آزار دهنده است که اطرافیان را به شدت میرنجاند و عرصه خوشی های زندگی را بر آنها تنگ میکند.  اگر شما هم از این خصلت فراری هستید با خواندن این مقاله میتوانید قبل از اینکه وارد یک رابطه عمیق شوید افراد خسیس را شناسایی کرده و آنها را داخل دایره اطرافیان و دوستان خود راه ندهید.

 

خساست بیشتر مواقع در زندگی زناشویی بروز میکند، عادتها و رفتارهایی  که همسران تا قبل از ازدواج به سادگی از آنها عبور میکنند، ممکن است نشانه هایی از خساست شدید باشد.

مثلا همسری که به بهانه های مختلف از غذاهای خانگی استقبال میکند شاید این استقبال را دستاویزی برای فرار از خرید غذا کرده باشد.

افراد مقتصد یا صرفه جو همیشه با احتیاط خرج می‌کنند و آینده نگر هستند اما در مواقع ضروری یا اضطراری ابایی از هیچگونه هزینه و خرج کردن ندارند. اما افراد خسیس حتی در حساس ترین مواقع در برابر خرج کردن پول مقاومت میکنند.

 

 

تشخیص نشانه های خساست در همسر آینده:

🔸️همه چیز را به پول ربط می دهد.

🔸️او تمام حرفها و گفت و شنودها را به پول ربط میدهد و از منظر پول تماشا میکند.

🔸️اگر در باره یک پروژه فرهنگی یا هنری عظیم با او صحبت کنید او فقط از زاویه پول و سود و ضرر پولی این کار با شما صحبت میکند.

🔸️وقتی عکسهای قدیمی را تماشا میکند و یا از خاطرات با او صحبت می‌کنید پرنگ ترین نقش در ذهن او خرج و مخارج مربوط به آن عکسها یا خاطرات خواهد بود.

🔸️از خرید کردن بیزارند و تا حد امکان از آن گریزان.

🔸️آنها به تماشای ویترین مغازه ها بسنده میکنند، با کیف و کفش و لباس‌های کهنه خود و اعضای خانواده خود مشکلی ندارند.

🔸️بیشتر سعی در تعمیر لوازم دارند تا تعویض آن.

🔸️با این طرز فکر که فعلا پول کمتری می‌پردازند، چند برابر  خرید یک وسیله نو را در بلند مدت خرج تعمیر یک وسیله کهنه میکنند. 🔸️هدیه دادن و گل خریدن را کار بیهوده ای میدانند.

🔸️ آدمها را بر اساس دارایی شان رتبه بندی میکنند.

🔸️کسی جرات پول گرفتن و قرض کردن از آنها را ندارد.

افراد خسیس نابینا هستند چراکه جز پول چیز دیگری را نمی‌بینند.

رابطه خساست و غریزه

خوشبخت دیدن اطرافیان و خوشحال کردن دیگران خصلتی پسندیده است که علاوه بر انسانها،  دیگر موجودات نیز از آن بهره مند هستند. مورچه ها، زنبورها، چهارپایان و حتی اغلب حیوانات درنده خو و شکارچی از این که افراد گروه یا خانواده خود را در منابع تغذیه خود سهیم کنند ابایی ندارند و حتی لذت می‌برند.

با این حال هنوز هم افرادی در جهان هستند که تقسیم مال خود با دیگران یا سهیم کردن آن با اطرافیان به شدت هراس دارند. این قشرِ بخصوص، از این کار حس بدی میگیرند.

چرا افراد خسیس منابع را از دیگران دریغ میکنند؟

آنها دوست دارند تمام منابع و اطرافیان را تحت کنترل خود درآوردند.

این قشر از اختلالات شدید عصبی رنج می‌برد  و هرگونه تقسیم منابع که باب میل آنها یا مطابق سلیقه شان نباشد برایشان وحشتناک و غیر قابل تحمل است تا جایی که آنها را عصبانی یا خشمگین میکند.

آنها حتی در بروز احساسات و بیان افکار خود با خانواده و دوستان خساست به‌ خرج داده و حرفهای خود را نصفه و نیمه بیان می‌کنند.

 

خساست در والدین

اگر شما با والدین خسیس روبرو شده باشید حتما  بر این موضوع صحه خواهید گذاشت که آنها با بیشتر تلاشها و رفتارها و ایده های فرزندانشان مخالفت می‌کنند. همچنین همیشه از عملکرد آنها ناراضی هستند چون تمام برداشت آنها از موضوعات پیرامون فقط نقاط مالی و اقتصادی آن است. آنها با وجود تمکن مالی هیچ کمکی به فرزندانشان نمیکنند.

 

 

آیا میدانید ارمغان خساست برای افراد خسیس چیست؟

افسردگی مهم‌ترین ارمغان خساست برای فرد خسیس است. چون عناد دائمی افراد خسیس با جمع، باعث ایجاد فاصله بین آنها و دیگران شده و در نهایت سبب تنها ماندنشان می‌شود.

علاوه‌بر این، بی‌تابی و بروز حالت هیجانی از دیگر مشکلاتی است که در پی خساست پدیدار شده و در قالب نگرانی، بهانه‌جویی و ایرادگیری بروز می‌کند و باعث آزار اطرافیان می‌شود.

هم‌چنین، رفتارهای دیگری مثل حرص و ولع دائمی برای همه‌چیز، شک و تردید، حسابگری و خودمحوری نیز از دیگر اختلالات روحی و روانی افراد مبتلا به بیماری خساست است.

هر یک از این اختلالات میتواند مانع ارتباط گرفتن با دیگران شده و علاوه بر آزار خود شخص، باعث رنجش دیگران شود

 

راهکار مقابله با افراد خسیس

بنا به نظر اکثر روانشناسان، هنوز روشی برای درمان قطعی اختلال خساست شناخته نشده اما می‌توان با برخورد مناسب، نرم زبانی و کمی صبر و تحمل این عارضه را در فرد مبتلا تعدیل کرد و عوارض آن را کاهش داد. به نظر من بهترین رفتار با والدین یا همسر خسیس این است که با ملایمت به او بفهمانید که این رفتار وی باعث سرخوردگی و آزار خانواده شده و بنای شخصی خود را بر استقلال شخصی و تکیه بر خودتان بگذارید.