چرا باید با افراد زیادی در ارتباط باشیم؟

👈زمانی که توجه ما تنها و تنها به یک نفر معطوف شود، وسعت دید ما تبدیل به یک دید تونلی شده و دنیای ارتباطات ما به طرز عجیبی کوچک می‌شود.
دنیای امروز دنیای ارتباطات است. روابط در دنیای امروز گسترده تر از همیشه بوده و برقراری ارتباط مستلزم درک تفاوت‌ها و گوناگونی سلیقه هاست.

ما به عنوان یک موجود اجتماعی باید سواد و توانایی برقرار کردن ارتباط با دیگران را داشته باشیم در غیر این صورت باقی عمر خود را در در رنج تنهایی سپری خواهیم کرد.

👈 این وضعيت (نپذیرفتن خلقیات دیگران) ممکن است از طرف یک شخصیت کنترل گر به ما تحمیل شود اما به هر حال زمانی که روابط ما به یک دایره کوچک دو یا چند نفره محدود می‌شود و یا دریافت احساسات ما تنها از طریق یک نفر انجام شود بدون شک ما باید آماده قربانی شدن و بازنده بودن باشیم.

👈در یک رابطه سالم، فرد بالغ فارغ از مواردی که از مشورت دیگران بهره میبرد، می‌تواند طبق خواست و سلیقه خودش با افراد گوناگون همصحبت شود، تبادل نظر کند و با دوستان خود وقت بگذراند. همچنین به شغل مورد علاقه خود بپردازد و خودش را مانند همه دوست داشته باشد. میتواند در بین ده‌ها و صدها نظر یا پیشنهادی که‌ میشنود کندوکاو نموده و مورد و مد نظر خود را بیابد وبه آن بپردازد.

👈اما در رابطه تونلی فرد به یک شخصیت فرمانپذیر تبدیل شده و تمام رفتار و اعمالش از روی وابستگی انجام می‌شود. چرا که نظر دیگری جز نظر شخص تحمیل کننده ندارد یا اگر داشته باشد خود را ملزم به پیروی از او میکند.
در چنین حالتی شخص اعتماد بنفس و عزت نفس خود را از دست داده و واکنش‌های اجتماعی او و پاسخگویی او نسبت به دیگران بسته به نظر شخص کنترل کننده است. بنابراین او در برخورد با دیگران همانگونه رفتار می‌کند که شخص کنترل کننده میخواهد.

لازم به ذکر است که گاهی شخص کنترل کننده هرگز قصد دشمنی و آزار دیگران را ندارد و از روی مهر و دوستی خواست شخصی خود را به دیگران القا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با اشخاص کنترل‌ کننده اینجا و برای آشنایی با افراد سلطه جو اینجا کلیک کنید.

👈فرد فرمانپذیر خواسته یا ناخواسته توجه و نگاهش فقط به یک نوع طرز فکر محدود بوده و اگر فکری برای حل این معضل نکند قطعا بعد از مدتی دچار خستگی روانی شده و دچار مشکلاتی نظیر انزوا و یا پرخاش و غیره خواهد شد.

👈 متاسفانه فردی که فقط از یک نوع طرز فکر پیروی می‌کند فرصت تجربه دنیای بزرگ افکار و سلیقه ها را از دست داده و همه آنها را اشتباه میپندارد. بنابراین همیشه با افکار دیگران و خودش در جدال خواهد بود.

#برگی_از_کتاب
حسین سیدزاده
۰۱/۰۴/۰۷

روز چهارم چالش ۲۰۰ روز ۲۰۰ محتوا