دروغگو کیست؟

دروغ بیشتر اوقات واضح است و شنونده با چند ثانیه تحلیل آن را از حقیقت تمیز میدهد.

همه انسانها ممکن است در طول عمر خود دروغ گفتن را تجربه کرده باشند اما مشکل واقعی جایی دیگر است. مشکل از جایی حاد میشود که فرد به دروغ گفتن اعتیاد پیدا میکند.

شاید این عادت زشت از کودکی در ضمیر آنها نهادینه شده باشد. دروغگوبه دروغ های خود تعصب دارد و به هیچ قیمتی حاضر نیست به دروغ خود اعتراف کند. همچنين او تحت هیچ شرایطی اقرار به دروغ خود نمیکند.
حتی وقتی که از آنها بازخواست میکنید به شدت پرخاشگر یا عصبی میشوند.

 

دروغ چيست؟

دروغ رفتاری زشت و زننده و خبيث است.
این صفت زشت فرد خاطی را در نظر دیگران حقیر و خوار کرده و ثمری جز خجالت و شرمندگی برای او نخواهد داشت.

دروغگو با دروغ گفتن پشت ترسهایش پنهان میشود. گاهی او خودش را دوست ندارد و میخواهد خودش را از چیزی که هست متفاوت نشان بدهد. به خودش عمق ببخشد و خودش را به آرمانهایی که دارد نزدیک کند، بنابراین از ابزار زننده دروغ استفاده کرده و علی رقم اینکه همیشه نتیجه عکس نصیبش میشود، بازهم آن کار را تکرار می‌کند.

دروغگو خود را زرنگ و طرف مقابل را ساده و زودباور میپندارد. اما در حقیقت خودش یک فرد احمق است. اکثر دروغگوها گفته های خود را فراموش می‌کنند و حرفهای متناقضی در گفت‌وگو هایشان یافت می‌شود.

طبق گفته آقای تیم لوین، افراد دروغگو زمانی دروغ می گویند که حقیقت و صداقت بکار نیاید! با این حال ” National Geographic ” دلایل اصلی دروغ گفتن را سه چیز می داند؛

۱. افرادی که دروغ می گویند سعی بر بزرگنمایی خودشان دارند که در طی این چنین دروغی قصد دارند وضعیت بسیار بد خود را بسیار خوب و کامل نشان دهند!

۲. دسته دوم افرادی هستند که دروغ می گویند تا بتوانند از خودشان محافظت نمایند!

۳. دسته سوم افرادی هستند که دروغ می گویند تا با گفته خود بتوانند به دیگران ضربه وارد نمایند که چنین دروغ هایی امروزه در اجتماع به عنوان دروغ های مودبانه یاد می شود و این گونه به دیگران صدمه وارد می کنند.

گاهی اوقات افراد متوجه دروغهای خود نیستند، چون آن را در غالب تعارفات بیان می‌کنند و یا آنقدر تکرار شونده هستند که برای افراد دروغ بحساب نمی‌آید:
+بفرمایید ناهار
_میل ندارم
و اگر میل داشته باشی یک دروغ گفته‌ای…

 

 

چگونه با فرد دروغگو مواجه شویم!

اگر فردی به شما دروغ گفت، لازم نیست واکنش هیجانی نشان دهید. اگر دروغ صدمه ای نداشت بهتر است به روی خود نیاورید و گذشت کنید.

اگر لازم بود دروغ او را برملا کنید مراقبت باشید که در جمع این کار را نکنید، چون ممکن است باعث ترس یا خجالت او بشود. برای این کار بهتر است محیطی امن و خصوصی را در نظر بگیرید.

به او فرصت جبران و بیان حقیقت بدهید.

اگر شخصی مدام به شما دروغ می‌گوید به او توضیح دهید که اعتماد خود را نسبت به او کاملا از دست داده اید. و اگر روابط مهمی با آن فرد ندارید میتوانید رابطه خود را با او قطع کنید.

 

 

شاید این مطلب را بپسندید:

اعتیاد چیست؟ سید حسين سیدزاده